Gmina Brody
- Autor: LGD Grupa Łużycka
Gmina Brody
Gmina Brody położona jest nad Nysą Łużycką, będącą naturalną granicą polsko-niemiecką, w zachodniej części województwa lubuskiego, w powiecie żarskim. Na jej terenie żyje około 3,7 tys. mieszkańców, a powierzchnię 240 km2 aż w ponad 65% zajmują lasy, które wraz z rolnictwem (najżyźniejsze gleby na pograniczu) i usługami stanowią, w głównej mierze, o potencjale ekonomicznym regionu. Nadgraniczność jest tutaj szczególnym atutem. W tym korytarzu międzynarodowego ruchu towarowego i osobowego - jak określa się gminę - wybudowano: terminal odpraw granicznych – Olszyna i przejście drogowe Zasieki - Forst.4 marca 2000 r. Brody, wraz Lubskiem i niemieckim miastem Forst (Lausitz) podpisały umowę o współpracy, a siedem lat wcześniej współtworzyły powołanie Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr.Brody (niem.: Pförten, łuż.: Brody) pojawiają się w źródłach pisanych w 1389 r., jako powiązane z władztwem Bibersteinów z Forstu. Od 1454 uzyskują prawa miejskie, a po 1668 r. stają się centrum samodzielnego państewka stanowego we własności Promnitzów, Watzdorfów i na koniec Brühlów.
Niegdyś miasto, dziś wieś Brody, przeżyły swe czasy świetności za panowania Brühlów, którzy wybudowali tu wyniosłą magnacką rezydencję. W połowie XVIII w. z woli wszechwładnego hrabiego Henryka Brühla, miasto zyskało jednolitą formę założenia architektoniczno-urbanistycznego powiązanego z jego pałacem.
Urząd Gminy Brody
ul. Rynek 2
68-343 Brody
tel. 68 371 22 05
e-mail: gmina~@~brody~.~pl
www.brody.pl
ˆ
Odwiedziło nas 4 410 727 gości.
- Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich - Europa inwestująca w obszary wiejskie. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 421 "Wdrażanie projektów współpracy" Osi IV LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.