Niebieski szlak turystyczny (Jasień – Trzebiel)
- Autor: LGD Grupa Łużycka
- drukuj
Niebieski szlak turystyczny (Jasień – Trzebiel)
Szlak rozpoczynamy od dworca PKS w Jasieniu, dalej prowadzi przez mostek nad strumieniem do olbrzymiego głazu, oznaczającego południk 150 E. Następnie przez użytek ekologiczny "Bagno Ług - Jasieńskie" docieramy po przejściu 2,6 km do krzyżówki łączącej szlak niebieski ze szlakiem zielonym Żary - Gubin. Trzysta metrów dalej przebiegała stara granica pomiędzy Saksonią a Brandenburgią.
Malowniczymi lasami dociera się do punktu przecięcia się szlaku z drogą Jasionna-Tuplice. Mijając nieczynny dziś szlak kolejowy Lubsko-Tuplice dociera się do miejscowości Świbinki. Kolejna miejscowość to Nowa Rola, i po 12,8 km krótki relaks w Grabówku. (Planowany jest szlak łącznikowy do Jeziora Głębokiego). Drogą wzdłuż stawów rybnych dociera się do miejscowości Łazy. Kierując się przez przejście podziemne PKP w Tuplicach dochodzi się szosą do wsi Chełmice. Stąd już przysłowiowy żabi skok do Jagłowic. Tunelem pod drogą szybkiego ruchu, zwaną zwyczajowo autostradą Wroclaw-Berlin, dochodzi się do Trzebiela. Ruiny szubienicy na wzgórzu, niegdyś trwożące miejscową ludność – są punktem orientacyjnym. Ulicami tego niegdyś miasteczka, dzisiejszej wsi i siedziby gminy - docieramy do ruin okazałego dawniej dworu. Stąd, w ramach dodatkowego uatrakcyjnienia wędrówki, szlakiem dojściowym możemy dotrzeć do Głazu Krabata, zwanego też Diabelskim. Przystanek PKS jest punktem kończącym niebieski szlak.
ˆ
Odwiedziło nas 4 410 516 gości.
- Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich - Europa inwestująca w obszary wiejskie. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 421 "Wdrażanie projektów współpracy" Osi IV LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.