Budynek Edukacji Ekologicznej - "Sosna Gubińska" w Dzikowie
- Autor: LGD Grupa Łużycka
- drukuj
Doskonałe miejsce dla zagłębiania wiedzy przyrodniczo – leśnej. Pomieszczenie wykładowe wyposażone jest zarówno w tradycyjne środki dydaktyczne takie jak książki, czasopisma, gabloty z eksponatami dotyczącymi gospodarki leśnej, obrazy, fotografie, jak również w jeden z najbardziej nowoczesnych audiowizualnych sprzętów – monitor dotykowy. Ta 70-calowa tablica umożliwia prezentację filmów przyrodniczych z jednoczesnym aktywnym udziałem oglądających. Odpowiednie oprogramowanie edukacyjne o tematyce przyrodniczej daje możliwości wykonywania zadań o charakterze interaktywnym, pobudzając jeszcze większą ilość zmysłów odbiorców multimedialnych lekcji. Otoczenie „Sosny Gubińskiej” sprzyja prowadzeniu lekcji terenowych – w pobliżu znajdziemy ścieżkę przyrodniczo leśną „Dzikowo” oraz specjalnie wyznaczone miejsce na ognisko. Nazwa ośrodka pochodzi od miejscowego ekotypu sosny zwyczajnej, zwanej w Polsce pod mianem „sosny gubińskiej”.
Ścieżka przyrodniczo - leśna „Dzikowo”
Rozpoczyna się i kończy w Dzikowie. Ścieżka obejmuje 22 przystanki tematyczne, zaopatrzone w liczne tablice opisowe a także eksponaty. Trasa ścieżki zaczyna się na przystanku „Leśne przedszkole”, gdzie znajduje się symboliczny dąb. Dalej mieści się przystanek „Mrówki w lesie”, następnie „Ochrona lasu przed szkodliwymi owadami”. W tym miejscu można dowiedzieć się jakie szkodniki występują w lasach Nadleśnictwa Gubin. Kolejno znajdują się punkty „Słupek oddziałowy” oraz „Krajobraz po huraganie”, gdzie 8 lipca 2004 roku przeszedł potężny huragan, wyrządzając katastrofalne szkody w lasach nadleśnictwa. Kolejne przystanki to „Ptasi budzik”, „Plantacja choinkowa”, „Piętrowa budowa lasu” oraz „Ochrona pożytecznej fauny”. Przystanek nr 10 nosi nazwę „System ochrony przeciwpożarowej”. Tutaj znajduje się 36-metrowa dostrzegalnia, która jest istotnym elementem systemu ochrony obszarów leśnych przed pożarami. Kolejne punkty ścieżki zawierają szereg informacji na temat flory i fauny. Ostatni przystanek na ścieżce poświęcony jest pamięci żołnierzom, którzy zginęli podczas działań wojennych. W tym miejscu znajduje się głaz z okresu I wojny światowej a tuż obok wiekowy dąb, posiadający status pomnika przyrody.
ˆ
Odwiedziło nas 4 410 615 gości.
- Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich - Europa inwestująca w obszary wiejskie. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 421 "Wdrażanie projektów współpracy" Osi IV LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.